ورود

رشد سریع صنعت با کمک شرکت های پرشتاب

​​

​​​​
- در یک دهه گذشته کلمه استارت آپ​ بیش از هر کلمه دیگری بکار رفته است. اما  بسیاری تعریف درستی از آن ندارند. گاهی به یک کسب و کار جدید عنوان استارت آپ اطلاق می شود و گاهی به یک نمونه برداری از یک شرکت خارجی استارت آپ گفته می شود.

اما واقعا استارت​ آپ چیست؟! 


​شاید یک تعریف درست از استارت آپ این باشد:

- تعدادی افراد خلاق که گرد هم آمده اند و به دنبال خلق یک ارزش برای مخاطبان خود هستند. بدون آنکه بدانند مخاطبانشان چه کسانی هستند و ارزش پیشنهادیشان برای آنها چیست!!!

- خلاقیتی که از درون افرادمی جوشد و عمدتا بر پایه فناوری های نوین شکل می گیرد. این افراد باید بدانند اصالت با بازار و نیاز مخاطب است و هنرشان باید این باشد که بتوانند با درک نیاز مخاطب، بهترین راهکار (Solution) را  ارائه دهند. (Problem/Solution Fit)

- باید دانست کار به همین جا ختم نمی شود، بلکه باید راهکار را به یک محصول تبدیل کنند. 
اما چطور راهکار را می توان از محیط آزمایشگاهی روانه بازار کرد و مخاطب را متقاعد کرد که برای آن پول بپردازد آنهم در بازار رقابتی .

این یکی از سخت ترین سوالاتی است که هر کسب و کاری با آن مواجه است و مرکز تحول دیجیتال و کسب و کارهای نوپا حاضر است به استارت آپ ها ​کمک کند تا بهترین پاسخ را برای بهترین سوال بیابند.


- سوال بعدی این است که؛ نوآوری چیست و چه نقشی در موفقیت استارت آپ ها بازی می کند؟

- حقیقتا، نوآوری شاه کلید موفقیت یک استارت آپ است . به عبارتی استارت آپ بدون نوآوری معنا و مفهومی ندارد.

زیرا، توفیق هر کسب و کاری در گرو دسترسی به یکی از رانت های زیر است:
1- رانت انحصار (Monopoly Rent)
2- رانت منابع (رانت ریکاردو)
3- رانت نوآوری (رانت شومپیتر)

طبیعتا یک استارت آپ نه منابع کافی دارد و نه انحصاری در دست دارد. بنابراین تنها راه موفقیتش بکار گیری نوآوری است.


تعریف نوآوری می تواند این گونه باشد:

  - بهترین ایده را به بهترین نحو اجرا کردن (Idea + Implementation)- به بیان دیگر داشتن یک ایده صرفا به نوآوری ختم نمی شود. بلکه ایده باید از آزمایشگاه به بازار برسد و برای صاحب ایده درآمد خلق کند. آن هم درآمد پایدار.

  - ایده ها نیز منابع زیادی دارند. یا فردی هستند یا سازمانی و یا مبتنی بر تکنولوژی. اگر ایده ای بر پایه تکنولوژی بوده و باعث تغییرات بنیادین شود، آنرا Distruptive Technology می گویند. همان عاملی که باعث نابودی کسب و کارهایی با قدمت چند دهه شد . آنهم توسط یک استارت آپ.